Eb-rendezéssel ünnepli fennállása harmincadik évfordulóját a Magyar Sumo Szakszövetség

Májusban felnőtt, U21-es és U23-as Európa-bajnokság megrendezésével ünnepli fennállása harmincadik évfordulóját a Magyar Sumo Szakszövetség.

A szervezet elnöke, Ancsin László szerint rendkívül erős kontinensviadalra számíthat a közönség, a szigetszentmiklósi eseménynek köszönhetően pedig nagyobb figyelem irányulhat a sportágra.

„A hazai indulók számára kiemelten fontos ez a kontinensbajnokság, hiszen a magyar szumó az elmúlt években komoly sikereket ért el az Eb-ken. Most pedig itthon, a saját közönség előtt lehet bizonyítani. Immár harminc éve törekszik a sportágunk arra, hogy minél többen megismerjék a szumót. A szövetség reményei szerint a jubileumi év és az Eb tovább növeli majd a sport iránti érdeklődést Magyarországon” – mondta a nemrég Leyrer Richárd-díjjal kitüntetett sportvezető, majd hozzátette, hogy a válogatott összetétele három válogatóverseny alapján március végén válik véglegessé.

A szumó Eb-re május 23. és 25. között kerül sor.

Forrás: www.nemzetisport.hu

Érden minden szumózó rendszeresen birkózik is

Amint már beszámoltunk róla, Tiranában zajlik a nemzetközi birkózó Szövetség (UWW) felnőtt rangsoroló versenye, ahol ma, csütörtökön az érdiek egyik büszkesége, Végh Richárd is szőnyegre lép a szabadfogásúak 97 kilós súlycsoportjában. Ez az esemény is adta az apropót ahhoz, hogy az Érdi Spartacus klubelnökével, Sipos Árpáddal néhány szót váltsunk.

   – Bár jómagam évtizedek óta kötődöm a klubhoz, elnökké csak Tar Mihály – mindenki Misi bácsija – sajnálatos elmenetelét követően, 2023 év elején választottak meg. Hangsúlyoznom kell, hogy kivételes örökséget vehettem át Misi bácsi követőjeként, hiszen az ő ötven éves, igen sokoldalú és megalapozott tevékenysége – amelynek során évtizedek óta együtt dolgoztunk – eredményeként egy nagyon jól felépített klubot vihetek tovább. Ő már idejekorán felismerte az utánpótlás fontosságát és ennek megfelelően a birkózással és szumóval foglalkozó klubunk ma igen széles alapokon nyugvó bázisra épülhet. Nagyon nehéz örökséget vettem át azzal az elvárással, hogy a klub lehetőleg azon a minőségi szinten létezzen és dolgozzon tovább, amit Misi bácsi több mint két éve elhagyni kényszerült. Szerencsémre nagyon jó kollégák vesznek körül – csak velük együtt lehet eredményes az én munkám is.

   – Érdekes ez a kettős profil: Önöknél ugyanis jól megfér egymással a birkózás és a szumózás.

   – Miként máshol, nálunk is a birkózáson van a fő hangsúly, hiszen olimpiai sportág, ezért egyértelműen nagyobb a vonzereje, mint a második helyet elfoglaló szumóé. Nálunk minden birkózó fakultációként szumózhat, viszont minden szumózó birkózik. A birkózók országos klubrangsorában ott vagyunk a rangsor első negyedében-ötödében. A mintegy száz, nyilvántartott klub között az első húszban vagyunk, szumóban pedig felhők magasságával előzzük a többi szumós egyesületet. Szumóban nem csak eredményesség dolgában haladunk elől, hanem számos, olyan országos és nemzetközi jelentőségű kezdeményezésünk volt és van, amelyek a sportágat egyidejűleg és folyamatosan erősítik és formálják.  

   – Maradjunk egy kicsit a birkózásnál, hiszen Végh Richárd (Ricsi) éppen ma lép szőnyegre az albán fővárosban.

   – Remélem, hogy sikerül kiharcolnia a felnőtt EB-n való részvétel jogát. Az első, idei próbája Zágrábban nem volt szerencsés, most itt a második bizonyítási lehetősége. Az U23-as korosztályban már ért el sikert az ott megszerzett bronzérmével – jó lenne, ha a felnőtteknél is bizonyítani tudna. Birkózásban jelenleg ő a legjobb emberünk, az utánpótláskorúaknál a nagy mezőnyökben még sok minden megtörténhet a következő években.

   – Szumóban sokkal több sikerről számolhat be.

   – Nem csak hazai vonalon, ha nem a nemzetközi megméretések sorában is jól szerepelnek versenyzőink, hiszen az évek során több egyéni világbajnoki cím is jutott Magyarország képviselőinek.  Ami pedig a sportágtörténeti eseményeket illeti, például Magyarországon rendeztek először szumóban nőknek versenyt. Az is jót tett a sportágnak, hogy Misi bácsi kezdeményezésére nálunk rendeztünk először erőpróbákat a 16, 14, 12 éveseknek, majd a gyerekeknek is azért, hogy legyen minél több versenyzőnk, akik már egészen fiatalon kötődnek a szumózáshoz.

   – A sportág tovább népszerűsítését is magával hozhatja a májusban, Szigetszentmiklóson sorrakerülő Európa-bajnokság is.

   – Az óhatatlanul szükséges anyagiak nagyjából rendelkezésünkre állnak, a szervezés javában folyik. A legnehezebb feladatot az Eb-re érkező mintegy 300 versenyző, mellettük hivatalos küldöttek, szurkolók, összesen 4-500 ember elszállásolása és a helyszínek közötti szállításának biztosítása jelenti. Minden világversenyen van nemzetközi kongresszus is, ahol a következő évekkel kapcsolatos döntéseket is meghozzák az illetékesek. Arról pedig, hogy kik képviselhetik majd az Eb-n hazánkat, a március végi válogatót követően hoz döntést az elnökség.

Forrás: jochapress / Jocha Károly